Drzewo morelowe w przydomowym ogrodzie

Drzewo morelowe w przydomowym ogrodzie

Morele to jedne z tych wspaniałych drzew, które są samopłodne, co oznacza, że do uzyskania owoców nie potrzeba partnera zapylającego. Wybierając odmianę, pamiętaj o kilku ważnych faktach dotyczących moreli – w niektórych regionach na te wcześnie kwitnące drzewa mogą negatywnie wpływać przymrozki, dlatego dobierz odporną odmianę i posadź drzewo w miejscu, które zapewni mu ochronę przed nagłymi chłodami.

Drzewo morelowe – fakty

Pomarańczowa morela o aksamitnej skórce uprawiana jest od wieków i stanowi ważny składnik wielu międzynarodowych kuchni. Uprawa drzew morelowych jest odpowiednia w większości krajów z dużą ilością ciepła i słońca. Jako roślina śródziemnomorska, morele rosną dobrze tam, gdzie wiosna i lato są ciepłe i gdzie dostępna jest duża ilość wody.

Morele to owoce pestkowe, podobne do śliwek, czereśni i brzoskwiń. Mogą być uprawiane z pestki lub dołka, ale drzewa nie są wierne rodzicom i rzadko wydają owoce. Zamiast tego są one szczepione na podkładkach o korzystnych cechach. Wczesnowiosenne kwiaty są spektakularne, a jaskrawo zabarwione owoce dekoracyjne.

Niektóre doskonałe odmiany odporne na mróz dla zimnych regionów to:

  • Royal Blenheim
  • Moorpark
  • Tilton
  • Harglow
  • Goldrich

Jak uprawiać morele?

Po wybraniu odmiany musisz wiedzieć, jak uprawiać morele. Do najważniejszych kwestii należy wybór miejsca i gleby. Drzewa potrzebują głębokiej, dobrze zdrenowanej gleby z dużą ilością materii organicznej.

Drzewa morelowe kwitną wcześnie. W pielęgnacji drzew morelowych zdarzają się okresy, w których późne przymrozki stanowią problem, dlatego należy sadzić drzewa na wyżej położonych terenach.

Przed sadzeniem wykonaj test przesiąkania, wykopując dołek o głębokości i szerokości 30 cm. Wypełnij go wodą i odczekaj do następnego dnia. Ponownie wypełnij dołek wodą, a na wierzchu połóż patyk lub prostą krawędź. Co godzinę należy mierzyć spadek wody. Idealne odczyty będą wynosić około 5 cm. na godzinę.

Po dostosowaniu gleby do odpowiedniego drenażu, należy wykopać dół dwa razy głębszy od bryły korzeniowej i posadzić drzewo. Dobrze podlej.

Pielęgnacja drzew morelowych

Uprawa drzew morelowych jest dość prosta, pod warunkiem, że ma się odpowiednią glebę, słońce i drenaż. Morele nie są tolerancyjne na wysoki poziom soli, boru, chlorku i innych pierwiastków. Nawożenie drzew morelowych będzie ważne w ich ogólnej pielęgnacji. Zwykle jednak to, czego potrzebują, otrzymują z gleby pod warunkiem, że została ona wcześniej przygotowana do uprawy drzew morelowych.

Drzewa będą potrzebowały 2,5 cm wody tygodniowo, zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania. Użyj systemu nawadniania kropelkowego, aby uniknąć mokrych liści, kwiatów i owoców.

Upewnij się, że pielęgnacja moreli obejmuje przerzedzanie owoców po ich pojawieniu się. Przerzedzaj owoce w odstępach od 3,8 do 5 cm. Dzięki temu owoce będą większe. Jeśli nie przerzedzisz owoców, będą one znacznie mniejsze.

Morele należy przycinać i kontrolować corocznie od wczesnego lata do późnej jesieni. Istnieje kilka szkodników moreli oraz liczne choroby grzybowe. Aby uniknąć tych chorób, należy wiosną zastosować opryski fungicydami.

Owoce