Chociaż jej nazwa może budzić skojarzenia ze smakowitymi morelami, japońska morela jest sadzona ze względu na swoje ozdobne piękno, a nie owoce. Niewielki rozmiar drzewa sprawia, że jest ono również wspaniałym dodatkiem do wielu domowych krajobrazów.
Czym jest japońska morela?
Morele japońskie są drzewami ozdobnymi o wielu cechach. Ich naukowa nazwa brzmi “Prunus mume”, a one pochodzą z Korei. Odmiany tego drzewa obejmują:
- Benishidare
- Bonita
- Peggy Clarke
- Alba
Mogą mieć one od 3,6 do 6 m. wysokości z rozstawem od 4,5 do 6 m. szerokości. Morele japońskie mają okrągły kształt korony liści z brzegiem ząbkowanym, ułożonym naprzemiennie i blaszką liściową o długości od 5 do 10 cm. Najbardziej rozpoznawalną cechą dekoracyjną są jednak pachnące, zimowo kwitnące kwiaty, które występują w różnych kolorach.
To ozdobne drzewo owocowe, znane również jako morela japońska kwitnąca, kwitnie w białych, różowych lub czerwonych kwiatach, które są niezwykle pachnące – jak pikantne, słodkie goździki. Owoc morelopodobny jest okrągły i żółty, o średnicy od 2,5 do 7,6 cm.
Mimo że są one pochodzenia azjatyckiego, morele japońskie rosną solidnie w strefach od 6 do 8. Zapewniają estetykę na parkingach i w pasach środkowych na autostradach, a także w krajobrazie domowym.
Jak hodować morele japońskie?
Istnieją różne metody uprawy moreli japońskich, najczęściej z nasionami i szczepieniami.
Możliwe jest rozmnażanie nasion dojrzałych owoców moreli. Stratyfikacja nasion polega na przechowywaniu ich w mieszankach piasku i mchu sphagnum w lodówce przez trzy miesiące. Po rozwarstwieniu nasion mogą być wysiewane na zewnątrz w okresie wiosennym. Innym rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę przy uprawie tych drzew, jest szczepienie za pomocą wiórów.
Pielęgnacja moreli japońskich
Pielęgnacja moreli japońskich jest niezwykle ważna dla ich wzrostu. Najlepiej rosną one na dobrze zdrenowanych, żyznych, kwaśnych glebach z dodatkową materią organiczną. Pielęgnacja polega również na sadzeniu w pełnym słońcu; jeśli jest uprawiana w cieniu, może to utrudniać rozwój jej kwiatów.
Przycinanie moreli japońskich pomaga w optymalnym kwitnieniu.
Poznanie i zapobieganie zarażeniu moreli japońskich przez szkodniki jest sposobem na wspieranie zdrowych drzew. Mszyce powodują zniekształcenie wzrostu nowych drzew. Owady atakują zniszczone drzewa; należy regularnie stosować nawóz, aby zapobiec atakom. Gąsienice tworzą w drzewach duże pajęczyny, a następnie zjadają liście.
Na terenie mojego ogrodu mam szklarnię, myślicie, że w niej uda mi się wyhodować morelę?
Jola prowadzi swój blog oczyszczacz powietrza do biura
Myślę, że możesz spróbować – szczególnie, że teraz mamy dość upalne lata.
Szukasz dobrej kawy? Zapraszam do swiatkawyiherbaty.com.pl
Uprawa moreli w Polsce? Zapomnijcie. U nas nigdy Wam się nie uda wyhodować ten owoc.
Polecam zabieg nici PDO we Wrocławiu