Poważnym problemem związanym z drzewami figowymi są nicieniowate węzłowe. Malutkie, małe glisty żyjące w glebie, powodują zauważalne zahamowanie wzrostu drzewa i prowadzą do jego ostatecznej śmierci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat rozpoznawania symptomów nicieni węzłów korzeniowych oraz jak radzić sobie z figami z tymi szkodnikami.
Czym są nicienie figowe i co powodują?
Nicienie to mikroskopijne glisty, które żyją w glebie i żerują na korzeniach roślin. Podczas gdy niektóre nicienie są rzeczywiście korzystne, wiele z nich niszczy, a nawet zabija rośliny, które atakują. Istnieje kilka gatunków nicieni, które mogą zaatakować korzenie figowca, w tym nicienie sztyletowe i nicienie pierścieniowe. Zdecydowanie najczęstsze i najbardziej niebezpieczne są jednak nicieniowate węzłowe.
Objawy występowania nicieni
Nicienie węzłowe na drzewach figowych odpowiadają swojej nazwie – często ukazują się w postaci guzów lub „węzłów” na korzeniach drzewa. Na górze drzewo ma na ogół zniekształcony i niezdrowy wygląd. Sam widok może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy mogą oznaczać dowolną ilość chorób. Aby mieć pewność, należy pobrać próbkę gleby i wysłać ją do diagnostyki. Nasilenie plagi nicieni powoduje, że na korzeniach pojawia się więcej guzów i wyżłobień. Te kulki hamują zdolność drzewa do pobierania substancji odżywczych i ostatecznie prowadzą do jego śmierci.
Jak zwalczyć nicienie węzłowe na drzewach figowych?
Nie ma skutecznego lekarstwa na nicienie węzłów korzeniowych. Po zarażeniu, najlepszym sposobem postępowania jest obfite nawożenie. Sprzyja to wzrostowi korzeni i pozwala mieć nadzieję, że drzewo będzie miało wystarczająco dużo niezainfekowanych korzeni, aby pobierać substancje odżywcze. Ale nawet to tylko opóźnia to, co nieuniknione. Zapobieganie jest jedynym realnym rozwiązaniem. Przed posadzeniem sprawdź, czy w Twojej glebie nie występują nicienie z węzłów korzeniowych. Idealnie byłoby, gdybyś posadził je w miejscu, które jest całkowicie wolne od nich. Jeśli po prostu musisz użyć miejsca, które jest zaatakowane, możesz odkazić glebę przed posadzeniem, aby zmniejszyć porażenie. Nie przeprowadzaj fumigacji gleby, w której już zasadziłeś, ponieważ prawdopodobnie zabije ona drzewo.
Laryngolog poznań to specjalista zajmujący się schorzeniami nosa, zatok, gardła i krtani.
W jaki sposób odzyskać skasowane zdjęcia? Z pewnością pomoże odzyskiwanie danych
Szukasz kamień na taras? Jeśli chcesz dobrać właściwy materiał musisz odwiedzić sklep internetowy kemizo.pl