Burak liściowy Chard

Burak liściowy Chard

Burak liściowy Chard to tak naprawdę rodzaj buraka, który został opracowany do produkcji w dużej ilości. Zasługuje on na miejsce w każdym przydomowym ogrodzie i jest szczególnie cenny na terenach dobrze nasłonecznionych ponieważ bardzo dobrze rośnie podczas upałów. Chard jest lepszy od większości innych roślin, ponieważ bardzo wcześnie dojrzewa i zapewnia ciągłe plony przez cały sezon. Burak jest również niezwykle odporny i będzie przynosił korzyści tak długo, jak tylko będziemy o niego dbać. Szczególną uwagę należy zwracać na to, aby nie został wystawiony na długotrwałe działanie mrozu. Liście sa zwykle przygotowywane na stół w taki sam sposób jak szpinak, a łodygi lub ogonki liściowe można pokroić na małe kawałki i ugotować jak szparagi.

Uprawa i zbiory buraka liściowego Chard

Uprawa buraka liściowego Chard jest bardzo podobna do uprawy innych buraków. Zwykle wysiewa się go bezpośrednio w ogrodzie na siedem do dziesięciu dni przed średnią datą ostatniego zabójczego mrozu. Gdy rośliny mają około pięciu centymetrów wysokości można je przerzedzić do pożądanego miejsca. Niektórzy ogrodnicy na tym etapie polecają przerzedzać roślinę co dziesięć centymetrów, a gdy osiągną wysokość od piętnastu do dwudziestu centymetrów wtedy dopiero umieścić je we właściwym miejscu. Burak Chard będzie rosnąć w suchej ziemi, ale zastosowanie wody dwa lub trzy razy w ciągu sezonu daje produkt dużo lepszej jakości.

Chard zbira się przez odcięcie liści w pobliżu powierzchni gleby, ale nie zbyt blisko korony, aby nie zranić pąków, które są punktem wzrostu. Nowe liście zajmują miejsce zebranych i zapewniają ciągły rozrost. Większe liście mogą być zbierane za każdym razem lub wszystkie cięte na raz.

Odmiany

Najczęściej uprawiane odmiany Charda to Lucullus i Fordhook Giant. Liście Lukullusa, które są jaśniejsze niż liście Fordhook Giant nie są tak atrakcyjne. Różnice miedzy nimi w smaku i jakości są niewielkie.

Warzywa