Życie bez prądu? Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić
Każdego dnia wielu z nas korzysta z różnych urządzeń elektrycznych. Prąd jest jednym z niezbędnych elementów naszej cywilizacji, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprawne egzystowanie. Wykorzystujemy energię elektryczną zarówno w sferze prywatnej, w domu korzystając z większości urządzeń działających automatycznie właśnie dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej. Także w pracy używamy bezustannie prądu właśnie. Pracując przy komputerze czy innych maszynach działających dzięki podłączeniu do sieci, wykorzystując systemy logistyczne do sprawnego działania firmy. Innymi słowy nie jesteśmy dzisiaj w stanie funkcjonować bez sieci elektrycznej. W jaki sposób więc prąd trafia do naszych gniazdek?
Węgiel jako zasób wyczerpywalny – co czeka nas w przyszłości?
W Polsce głównym źródłem prądu jest oczywiście węgiel, z którego złóż korzystamy od kilkudziesięciu lat. Warto jednak zauważyć, że węgiel jest surowcem mającym właściwości wyczerpywalne. Oznacza to, że w pewnym momencie jego zasoby się kończą, albo wydobycie go będzie na tyle nierentowne lub niebezpieczne, że będziemy musieli zaprzestać wydobycia, a później spalania w elektrowniach w celu wyprodukowania prądu, z którego jak wiemy niemal każdy z nas korzysta każdego dnia. Powstaje więc pytanie o to co dalej, jakie perspektywy czekają na nas w przyszłości? Skoro wiemy o tym, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez podpięcia do sieci elektrycznej i zarówno sfera naszej pracy, jak i życia prywatnego w dużej mierze uzależnione są od tej sfery, to powstaje konieczność poszukiwań alternatywnych źródeł.
Alternatywne źródła energii – jak zastąpić prąd pozyskiwany z węgla czy elektrowni atomowych?
Coraz popularniejsza właśnie w tym temacie, w ostatnich latach staje się fotowoltaika. Fotowoltaika więc jest to sposób pozyskiwania energii z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, które pobierają energię ze słońca. Coraz więcej osób więc decyduje się na taką inwestycję – zakup paneli i zainstalowanie ich na swoim dachu. Dzięki temu w bardzo szybkim tempie możemy samodzielnie zostać małą elektrownią, czyli gospodarstwem, które jest w stanie funkcjonować z prądu, które pobrały nasze panele, a nadwyżki sprzedawać do elektrowni, czy innego banku energii. Jest to sposób, który zyskuje na popularności w różnych krajach europejskich, także tych, w których wykorzystywana jest energia atomowa. W Polsce nie posiadamy żadnej elektrowni atomowej, a budowa takiego obiektu zajęłaby wiele lat. Dlatego też panele fotowoltaiczne mogą okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W całym kraju powstają tak zwane farmy fotowoltaiczne, czyli panele postawione na kawałku ziemi, działki w celu stricte pobierania energii z promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne Gdańsk to świetna opcja dla osób zamieszkujących Pomorze i okolice. To właśnie te obszary cieszą się często sporym nasłonecznieniem. Dlatego warto wykorzystywać tego rodzaju zasoby właśnie do pozyskiwania dużych zasobów energetycznych.