Pozyskiwanie energii słonecznej dzięki panelom fotowoltaicznym, czyli alternatywne rozwiązania dla węgla

Pozyskiwanie energii słonecznej dzięki panelom fotowoltaicznym, czyli alternatywne rozwiązania dla węgla

Życie bez prądu? Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić

Każdego dnia wielu z nas korzysta z różnych urządzeń elektrycznych. Prąd jest jednym z niezbędnych elementów naszej cywilizacji, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprawne egzystowanie. Wykorzystujemy energię elektryczną zarówno w sferze prywatnej, w domu korzystając z większości urządzeń działających automatycznie właśnie dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej. Także w pracy używamy bezustannie prądu właśnie. Pracując przy komputerze czy innych maszynach działających dzięki podłączeniu do sieci, wykorzystując systemy logistyczne do sprawnego działania firmy. Innymi słowy nie jesteśmy dzisiaj w stanie funkcjonować bez sieci elektrycznej. W jaki sposób więc prąd trafia do naszych gniazdek?

Węgiel jako zasób wyczerpywalny – co czeka nas w przyszłości?

W Polsce głównym źródłem prądu jest oczywiście węgiel, z którego złóż korzystamy od kilkudziesięciu lat. Warto jednak zauważyć, że węgiel jest surowcem mającym właściwości wyczerpywalne. Oznacza to, że w pewnym momencie jego zasoby się kończą, albo wydobycie go będzie na tyle nierentowne lub niebezpieczne, że będziemy musieli zaprzestać wydobycia, a później spalania w elektrowniach w celu wyprodukowania prądu, z którego jak wiemy niemal każdy z nas korzysta każdego dnia. Powstaje więc pytanie o to co dalej, jakie perspektywy czekają na nas w przyszłości? Skoro wiemy o tym, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez podpięcia do sieci elektrycznej i zarówno sfera naszej pracy, jak i życia prywatnego w dużej mierze uzależnione są od tej sfery, to powstaje konieczność poszukiwań alternatywnych źródeł.

Alternatywne źródła energii – jak zastąpić prąd pozyskiwany z węgla czy elektrowni atomowych?

Coraz popularniejsza właśnie w tym temacie, w ostatnich latach staje się fotowoltaika. Fotowoltaika więc jest to sposób pozyskiwania energii z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, które pobierają energię ze słońca. Coraz więcej osób więc decyduje się na taką inwestycję – zakup paneli i zainstalowanie ich na swoim dachu. Dzięki temu w bardzo szybkim tempie możemy samodzielnie zostać małą elektrownią, czyli gospodarstwem, które jest w stanie funkcjonować z prądu, które pobrały nasze panele, a nadwyżki sprzedawać do elektrowni, czy innego banku energii. Jest to sposób, który zyskuje na popularności w różnych krajach europejskich, także tych, w których wykorzystywana jest energia atomowa. W Polsce nie posiadamy żadnej elektrowni atomowej, a budowa takiego obiektu zajęłaby wiele lat. Dlatego też panele fotowoltaiczne mogą okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W całym kraju powstają tak zwane farmy fotowoltaiczne, czyli panele postawione na kawałku ziemi, działki w celu stricte pobierania energii z promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne Gdańsk to świetna opcja dla osób zamieszkujących Pomorze i okolice. To właśnie te obszary cieszą się często sporym nasłonecznieniem. Dlatego warto wykorzystywać tego rodzaju zasoby właśnie do pozyskiwania dużych zasobów energetycznych. 

Artykuły naszych Czytelników