Wegetariańskie sushi – wersja japońskiego dania dla wegetarian

Wegetariańskie sushi – wersja japońskiego dania dla wegetarian

Kiedy myślimy o Japonii, myślimy o sushi; sushi to najbardziej kultowa i ulubiona japońska potrawa. Jest jednak mniejszość, która nie lubi tego dania. Każdy człowiek jest inny i w tym konkretnym świecie może być tysiąc powodów, dla których nie chce jeść sushi, a jednym z nich jest wegetarianizm. W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie prowadzeniem zdrowszego stylu życia. Choć tradycyjne sushi samo w sobie uważane jest za potrawę o wysokiej zawartości składników odżywczych, to jego ulepszona i zdrowsza wersja wyznacza trendy w gastronomicznym świecie.

Jak powstało wegetariańskie sushi?

Choć sushi ma swoje korzenie w Chinach, nikt nie zaprzeczy, że jest ono nieodzownym elementem kuchni japońskiej, a także symbolem jej kultury na świecie. A coś, co jest tak wyjątkowe w tej gastronomii, to fakt, że Japończycy gotują z niezwykłą prostotą i cenią sobie esencję każdego składnika. Nabiał i białko zwierzęce stanowią bardzo niewielką (jeśli nie żadną) część ich tradycji kulinarnej, co pozwala im otwarcie modyfikować swoje potrawy i całkowicie je “weganizować”. Ponadto, sushi to nic innego jak ryż zaprawiony octem, więc może być zrobione z dowolnego składnika innego niż ryba.

Korzyści płynące z jedzenia wegetariańskiego sushi

W sushi wegetariańskim ryż rafinowany zastępuje się zwykle ryżem brązowym, co jest bardzo korzystne dla prawidłowego funkcjonowania jelit, a także oznacza mniejsze spożycie szybko wchłanianych cukrów, które mogą prowadzić do chorób. Wegetariańskie sushi zawiera również sporą ilość wodorostów, które dostarczają nam cały koktajl minerałów, takich jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód, jod, tiamina oraz witaminy A, C i E.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 44% suchej masy wodorostów używanych w wegetariańskim sushi to białko, co jest wartością porównywalną z roślinami wysokobiałkowymi, takimi jak soja. Ponadto wiele badań potwierdza, że Nori zawiera cząsteczki chemiczne zdolne do zwalczania wirusów i zmniejszania procesów zapalnych. Bardzo często w rolach wegetariańskich pojawiają się także znaczne ilości orzechów i nasion, takich jak sezam i nasiona sezamu. Składniki te są wysoko cenione za zawartość kwasów tłuszczowych i omega-3, bardzo zdrowych tłuszczów roślinnych.

Wegetariańskie sushi dostępne jest także w restauracji na warszawskich Bielanach – sprawdź https://goldsushi.pl/sushi-bielany/ i dowiedz się więcej.

Rodzaje sushi wegetariańskiego

Tak naprawdę nie ma konkretnej zasady, jak przygotować wegetariańskie sushi. Można przygotować własne wegetariańskie sushi, jakie tylko podpowie wyobraźnia. Jednakże, zebraliśmy niektóre wegetariańskie opcje sushi dostępne w restauracjach z sushi.

Shiitake nigiri

Jest to w zasadzie nigiri z dodatkiem kawałka shiitake. Grzyby shiitake charakteryzują się wyjątkowo silnym smakiem, dlatego często używa się ich suszonych do przyrządzania bulionu. W sushi, shiitake są lekko przyprawione solą lub soją. Ten rodzaj sushi znany jest z bogatego aromatu, smaku i soczystej konsystencji, a wszystko to dzięki grzybom.

Nasu nigiri

Japońskie słowo nasu tłumaczy się jako “bakłażan”. Jest to sushi, które podaje się z grilla, aby odtworzyć rozpływającą się w ustach konsystencję. Można ją również zaprawić octem, który dodaje lekko kwaśnego smaku. Często spotyka się również wersję tempura tego sushi, która często prezentowana jest z tartym imbirem jako elementem dekoracyjnym.

Nigiri z awokado

Awokado jest “owocem bogów”, dlatego też jest tak powszechnie stosowane w różnych formach sushi. W awokado nigiri, kawałek awokado jest umieszczony na wierzchu ryżu. Zwykle doprawia się go solą i “wiąże” paskiem wodorostów nori. Kremowa konsystencja awokado nadaje temu sushi wyjątkowy smak.

Artykuły naszych Czytelników