Jak wygląda proces naprawy przedniej szyby w samochodzie?

Jak wygląda proces naprawy przedniej szyby w samochodzie?

Odpryski czy pęknięcia na szybach, mogą się pojawić praktycznie znienacka. Mały kamień, może się przyczynić do tego, iż naszym oczom ukaże się uszkodzenie mające kształt tak zwanego półksiężyca albo gwiazdki. Pierwsze, co zwykle przychodzi na myśl to to, iż czeka nas kosztowna wymiana. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ruchu drogowego, na osobę kierującą pojazdem z pękniętą szybą, może zostać nałożony mandat i funkcjonariusz będzie mieć prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Należy mieć jednakże na uwadze, iż nie zawsze konieczna jest wymiana. Czasami wystarczy odpowiednio przeprowadzona naprawa szyb u fachowca.

Uszkodzenie szyby może być niebezpieczne

Razem z upływającym czasem, szyby w samochodach, głównie te przednie, podlegają zniszczeniu oraz niewielkim urazom na powierzchni zewnętrznej. Zwykle w wyniku oddziaływania wycieraczek albo, kiedy często pojazd znajduje się w warunkach sporego zapylenia. Trzeba także mieć na uwadze, iż karoseria w samochodzie ciągle pracuje, zatem jeżeli powstanie odprysk albo pęknięcie na szybie, to z upływem kilometrów, będzie się ono powiększać. Zatem tego typu uszkodzenia, trzeba w miarę szybko naprawić. W wypadku tego rodzaju zużycia, niekoniecznie musimy się od razu zdecydować na wymianę całego szkła. Rozwiązanie, może stanowić mechaniczne polerowanie szyb. Wykonywane jest ono za pomocą pasty wodorozcieńczalnej, glikolu lub polerki. Przekonaj się jak wygląda profesjonalna usługa naprawa szyb budowlanych na wysokim poziomie.

Kiedy jednakże szyba w aucie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, przykładowo w wyniku uderzenia przez kamień, niezbędne będzie podejmowanie innych rodzajów działań. Dochodzi wówczas do powstania ubytków, które mogą przybierać formę rozchodzącą się promieniście od pęknięcia. Nawet małe uszkodzenia tego rodzaju, mogą być utrudnieniem dla osoby kierującej samochodem. Ubytki będą rozpraszać promienie świetlne, a co za tym idzie – doprowadzą do oślepienia kierującego pojazdem.
Trzeba mieć także na uwadze, iż auto mające uszkodzoną szybę przednią, nie przejdzie pozytywnie technicznego badania. W wypadku kontroli drogowej, można się narazić na uznanie auta za niesprawne, co nierzadko kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz koniecznością wymiany szyby na nową. Niewątpliwie po przeprowadzonej wymianie, konieczne będzie przeprowadzenie nowego przeglądu technicznego. Dopiero po pozytywnym jego przejściu, możliwie stanie się odzyskanie dowodu.

Jak wygląda regeneracja przedniej szyby u fachowca?

Naprawa (w zależności od typu pęknięcia), potrwa od 20-60 minut. Pierwszy etap prac, to dokonanie oceny uszkodzenia miejscowego, dokładne czyszczenie oraz wypełnienie miejsca ubytku. Po chwili, kompozyt poddawany jest utwardzaniu, szlifowaniu, zaś na samym końcu polerowaniu. Firm, które zajmują się tego typu usługami, zdecydowanie nie brakuje, a cennik zaczyna się od około 100 złotych. Należy podchodzić z pewną rezerwą do naprawy pęknięć typu liniowego, gdyż tego rodzaju usterki, mogą postępować w czasie. W niektórych warsztatach, oferowane jest ich usuwanie, niemniej jednak pęknięcie nie może mieć długości większej, aniżeli 10 centymetrów. Firma zajmująca się naprawą szyb okiennych (nie samochochodowych) to Clear View – sprawdź ofertę.

Artykuły naszych Czytelników